Травма меніска

Меніски - це хрящові прошарки всередині колінного суглоба, які, в основному, виконують амортизуючу і стабілізуючу функції. Менісків в колінному суглобі два: внутрішній (медіальний) і зовнішній (латеральний)

Серед внутрішніх ушкоджень колінного суглоба ушкодження меніска займають перше місце. Причиною розриву меніска є непряма або комбінована травма, що супроводжується ротацією гомілки: дозовні характерно для медіального меніска, всередину характерно для зовнішнього меніска.

Діагностувати розрив меніска може лікар. Для підтвердження діагнозу розриву меніска може знадобитися магнітно-резонансна томографія (МРТ). Рідше для підтвердження діагнозу може використовуватися ультразвукове обстеження (УЗД).

Травма меніска, розрив меніска

Крім того, пошкодження менісків можливо при різкому надмірному розгинанні суглоба з зігнутого положення, відведенні та приведенні гомілки, рідше - при впливі прямої травми в випадки удару суглобом по краю сходинки або нанесення удару яким-небудь рухомим предметом.

Повторна пряма травма або забій може призвести до хронічної травматизації менісків (меніскопатія) і в подальшому до його розриву. Дегенеративні зміни меніска можуть розвинутися в результаті хронічної мікротравми, після ревматизма, подагри, хронічної інтоксикації, особливо якщо останні наявні в осіб, яким доводиться багато ходити або працювати стоячи. При комбінованому механізмі травми, крім менісків, зазвичай пошкоджуються капсула, зв'язковий апарат, жирове тіло, хрящ та інші внутрішні компоненти суглоба.

Розрізняють такі види травм менісків:
- Відрив меніска від місць прикріплення в області заднього і переднього рогів і тіла меніска в паракапсулярній зоні;
- Розриви заднього і переднього рогів і тіла меніска в трансхондральній зоні;
- Різні комбінації перерахованих пошкоджень;
- Надмірна рухливість менісків (розрив міжменіскових зв'язок, дегенерація меніска);
- Хронічна травматизація і дегенерація менісків, кістозне переродження менісків (головним чином зовнішнього).

Розрив меніска

Розриви менісків можуть бути повними, неповними, поздовжніми («ручка лійки»), поперечними, лоскутообразними, роздробленими.

Симптоми травми меніска

У молодому віці розриви менісків відбуваються частіше в результаті травми. Як правило, розрив відбувається при крученні на одній нозі, тобто при осьовому навантаженні в поєднанні з ротацією гомілки. Наприклад, така травма може відбутися при бігу, коли одна нога несподівано встає на нерівну поверхню, при приземленні на одну ногу з крученням корпусу, проте розрив меніска може відбутися і при іншому механізмі травми.

Зазвичай відразу після розриву з'являється біль у суглобі, коліно набрякає. Якщо розрив меніска зачіпає червону зону, тобто те місце, де в меніску є кровоносні судини, то виникне гемартроз - скупчення крові в суглобі. Він проявляється набряком вище надколінка (колінної чашечки).

При розриві меніска відірвана частина меніска бовтається, починає заважати рухам в колінному суглобі. Невеликі розриви можуть викликати болючі клацання або відчуття утрудненого руху. При великих розривах можлива блокада суглоба внаслідок того, що відносно великий розмір розірваного фрагмента меніска переміщається до центру суглоба і робить деякі рухи неможливими, тобто суглоб «заклинює». При розривах заднього рогу меніска частіше обмежується згинання, при розривах тіла меніска і його переднього рогу страждає розгинання в колінному суглобі.

Біль при розриві меніска може бути настільки сильним, що неможливо наступити на ногу, а іноді розрив меніска проявляє себе тільки болем при певних рухах, наприклад, при спуску зі сходів. При цьому підйом по сходах може бути абсолютно безболісним.

Варто відзначити, що блокада колінного суглоба може бути викликана не тільки розривом меніска, але і іншими причинами, наприклад, розривом передньої хрестоподібної зв'язки, вільним внутрішньосуглобовим тілом, в тому числі відслоївшимся фрагментом хряща при хворобі Кеніга, синдромом «пліки» колінного суглоба, остеохондральними переломами , переломами виростків великогомілкової кістки і багатьма іншими причинами.

При гострому розриві в поєднанні з пошкодженням передньої хрестоподібної зв'язки припухлість може розвинутися швидше і бути більш вираженою. Пошкодження передньої хрестоподібної зв'язки часто супроводжуються розривом латерального меніска. Це пов'язано з тим, що при розриві зв'язки зовнішня частина великогомілкової кістки вивихувється вперед і латеральний меніск ущемляється між стегновою і великогомілковою кістками.

Хронічні, або дегенеративні, розриви частіше виникають у людей старше 40 років; біль і припухлість при цьому розвиваються поволі, і не завжди можна виявити їх різке посилення. Часто в анамнезі не вдається виявити вказівок на травму або виявляється лише дуже незначний вплив, наприклад згинання ноги, присідання або навіть розрив може з'явитися просто при вставанні з крісла. При цьому теж може виникнути блокада суглоба, однак дегенеративні розриви частіше дають тільки біль. Варто відзначити, що при дегенеративному розриві меніска часто пошкоджений і сусідній хрящ, що покриває стегнову або частіше великогомілкову кістку.

Як і гострі розриви меніска, дегенеративні розриви можуть давати різноманітну вираженість симптомів: іноді від болю зовсім неможливо наступити на ногу або навіть трохи рухати нею, а іноді біль з'являється тільки при спуску зі сходів, присіданні.

Діагноз при травмі меніска.

Основна ознака розриву меніска - біль у колінному суглобі, що виникає або посилюється при певному русі. Виразність болю залежить від місця, в якому стався розрив меніска (тіло, задній ріг, передній ріг меніска), розміру розриву, часу, що пройшов з моменту травми.

Діагноз розриву меніска неможливо поставити самостійно - потрібно звернутися до травматолога-ортопеда. Бажано, щоб ви звернулися до фахівця, що безпосередньо займається лікуванням пацієнтів з травмами і захворюваннями колінного суглоба.

Розрив меніска - МРТ

На фото: МРТ нормального і пошкодженого меніска

Лікування

Лікування травм менісків залежить від важкості стану. Одна ситуація коли є маленький розрив або дегенеративні зміни меніска, які повинні спочатку лікуватися консервативно. Іншою є великий розрив за типом "ручки лійки", що викликає блокаду колінного суглоба і вимагає безпосередньої артроскопічної операції. Більшість реальних травм менісків знаходяться десь між цими двома крайніми станами і, відповідно, рішенням щодо лікування. Тому рішення про негайність операції повинно бути зроблено на основі важкості симптомів і ознак, враховуючи при цьому спортивний рівень і навантаження спортсмена.

Артроскопія мініскаОперація з усунення пошкодження мініскаЗшивання мініска

В даний час "золотим стандартом" лікування розривів менісків колінного суглоба є артроскопія - малотравматичная операція, яку виконують через два розрізи довжиною по одному сантиметру. Існують й інші методики (шов меніска, трансплантація меніска), але вони дають менш надійні результати.

Під час артроскопії відірвану частина меніска прибирають і внутрішній край меніска вирівнюють спеціальними хірургічними інструментами. Звернемо увагу, що забирають тільки частину меніска, а не весь меніск. Відірвана частина меніска вже не виконує своєї функції, тому немає особливого сенсу її зберігати.

Після артроскопічної операції можна ходити в той же день, але для повноцінного відновлення може знадобитися від кількох днів, до декількох тижнів.


 

Запис на прийом

Консультація  +38 097 616-80-39

 

 

Ви тут:   Колінний суглобТравма меніска

Конткти:

Мобільний: +38 097 616-80-39